Kezdő jógázók félelmei

2012.11.06 08:39

 

 
Valljuk be....mindenkinek voltak az első jógaórája előtt félelmei.Sőt a későbbiekben is,amikor épp új,számunkra nehezebb gyakorlatot próbáltunk elsajátítani.Ez természetes,bármilyen új helyzettel próbálkozunk megbirkózni.
 
Legelső gondolatok:
*Nekem ez nem fog menni.
*Azt mondták,hogy annyira kötött vagyok,hogy meg se próbáljam.
*Egyszerre figyelni a mozgásra,a légzésre?? Kizárt.
*Nem tudok ellazulni.
*Mit fognak szólni a többiek,ha nekem nem megy?
 
Szembesülünk saját korlátainkkal,és ez sokszor kellemetlen érzéseket vált ki belőlünk.Nem akarjuk ezeket legyőzni,megijeszt bennünket.
Kitartás kell hozzá,és fegyelmezett gyakorlás,hogy túl tudjunk ezeken lépni.Sokan érdeklődnek a jóga iránt.Ami nagyon jó dolog,hiszen tudják,hogy érdemes elkezdeni jótékony hatásai miatt.Az első lépést már nem annyira lelkesen teszik meg.Behúzni egy jógaórára senkit nem lehet.
 
‎"A jóga nem elméleti, hanem gyakorlati tudomány. Ha valaki még soha életében nem kóstolta a mézet, hiába próbálják győzködni mások, hogy az milyen édes, milyen jó, addig nem fogja megérteni, amíg ő maga is ki nem próbálja.
Kezdje el a jógázást és meglátja, mennyi csodálatos élményt nyújt majd." /Szvámi Visnu-dévánanda/
 
 
Kell,hogy tudatosuljon benne,hogy miért van rá szüksége,és hogy Neki kell elindulnia ezen az úton.A változás útján.Mert ez egy életmód,és gondolkodásbeli változásokat eredményez.Érdemes beszélgetni a többi gyakorlóval.Megtudni,hogy másoknak is voltak/vannak félelmei,ámde ezek legyőzhetők.Tekintsük inkább kihívásnak,feladatnak az életünkben.Milyen kellemes,jóleső érzéssel fog eltölteni,hogyha sikerült haladnunk gyakorlásunkban.
 
A külső negatív megjegyzésekkel nem érdemes foglalkozni.Nem tudhatjuk,hogy ki mióta gyakorol,mennyire laza,vagy épp kötöttek az izmai.Csakis a saját gyakorlásunk legyen a legfontosabb.Figyelmünket a testünk belsejébe irányítva gyakorlunk,hogy megfigyelhessük annak határait.Ezen a határon egyensúlyozunk.Próbáljuk picit feszegetni,kitolni,de soha nem átlépve azt.Vigyázva,hogy ne sérüljünk meg.Ha tudjuk,hogy volt/van valamilyen betegségünk,sérülésünk,még jobban oda kell figyelnünk.Másképp reagál egy olyan testrész a nyújtásra,erősítésre,ami már egyszer esetleg sérült volt.
 
Nem tudok ellazulni...
Egyénenként változó.Van akinek azonnal sikerül ráhangolódni a gyakorlásra,de van akinek ezt is tanulni,gyakorolni kell.Ennek nem szabad kifogásnak lennie.Hiszen pont ezért kezdünk el jógázni.A test belsejében elraktározott feszültségeink feloldása,az egyensúly megteremtése a testünkben és a lelkünkben egyaránt.Lesznek napok amikor nehezebb,és lesz,amikor könnyebb.Fogadjuk ezt el így.
 
Ha pedig már gyakorlott jógázók vagyunk,és megtapasztaltuk,hogy igenis át lehet lépni ezeken az akadályokon,segítsük a kezdő gyakorlókat.Beszélgessünk Velük.Támogassuk Őket. :)