Drága kincsünk....az egészségünk!

2012.11.15 07:46

 

"Az egészség nem minden, de minden semmi az egészség nélkül."
 
Jógaóra után érdeklődőktől gyakran hallom a kifogást: ez nekem drága.....
Mi is a drága? Az egészségünk,amit oly könnyen elveszíthetünk,ha nem vigyázunk rá.Ha pedig megbetegszünk,orvoshoz kell fordulnunk,majd sok-sok pénzt otthagyva a gyógyszertárakban,bosszankodhatunk.........EZ A DRÁGA!
Ha nem vigyázunk magunkra,más sem fog.A gyógyszeriparnak nem ez a célja,hanem hogy minél több gyógyszert adjanak el.Rengetegszer hallottam,hogy nem hatott csak a harmadik-negyedik féle gyógyszer.
Lassan a reklámok zöme is azt hirdeti,hogy csak a gyógyszerektől lehetünk egészségesek.
Hol van a megelőzés?? Hol vannak a természetes módszerek,amivel óvhatjuk magunk,és családunk egészségét?
 
Az emberek évezredek óta jógáznak, hogy fejlesszék erőnlétüket, önuralmukat és közérzetüket. Bár a jóga az ősi indiai vallásból indul ki, és szigorúan megmaradt az alternatív gyógyászat keretei között, egyre több tudományos tény támasztja alá, hogy az általa nyújtott lelki kiegyensúlyozottság a testi egészségre is hatással van.
 
Hogyan is segíthet a jóga gyakorlati rendszere azon, hogy életmódunkból következően ne betegedjünk meg?
 
A fizikai gyakorlatok (ászana) a test egészének nem megerőltető, de mégis teljes átmozgatásával serkentik a vérkeringést, így a szervezetünk minden része több tápanyaghoz jut, illetve a számára felesleges, vagy azt megterhelő anyagok kiválasztásának folyamatát is meggyorsítja.
 
A vérkeringés megélénkítése a nyirokrendszert és ezzel az immunrendszert is támogatja. Ugyanakkor az izmok megerősítésével a tartásunk is megjavul, ami maga után vonja, hogy a tüdőnk és a belső hasi szervek összenyomása is megszűnik, így a légzésünk kielégítőbb, a szervek működése optimális lesz.
 
A törzs mindenirányú nyújtásai és csavarásai, illetve az előrehajlások az emésztőrendszer funkcióit támogatják, ami megint csak szoros összefüggésben van az immunrendszerünkkel.
 
A légzést vezető gyakorlatok, azaz speciális légzések (pránajáma) is több szinten támogatják immunrendszerünket: gyakorlásukkal erőltetéstől mentesen, fokozatosan tudjuk megnövelni a légzéskapacitást.
 
Ez egyrészt szükségtelenné teszi, hogy rásegítésként a szánkon keresztül is levegőt kapkodjunk, hiszen az így belélegzett levegő nem szűrt és nem felmelegített, mint az orron keresztüli légzéskor; másrészt a mélyebb belégzés energikussá tesz, a hosszabb nyugodt kilégzés pedig az elménket is lecsendesíti, így a stressz kezelésének egyik legjobb módszere.
 
Tudjuk, hogy az idegrendszer és az immunrendszer közötti direkt kapcsolatot kutatók már kimutatták, így nem csodálkozhatunk azon, hogy életünk boldogabb időszakaiban nem szoktuk elkapni a náthát, influenzát, míg a feszültebb, idegesebb életszakaszainkban könnyebben megbetegszünk. Ki ne tapasztalta volna már, hogy olykor egy kiadós elázás után sem fázik meg, máskor pedig a legenyhébb szellő is szinte azonnal tüsszögést és orrfolyást indít el.
 
 
ÁLLJ FEL,ÉS JÓGÁZZ AZ EGÉSZSÉGEDÉRT!